Start » Kostka brukowa

Ciekawe połączenia kostki brukowej

29 stycznia 2010 0 Komentarzy

kostka brukowa, połączenia kostkiNawierzchnia ułożona z kamiennych kostek brukowych w każdym ogrodzie czy ogólnie w otoczeniu posesji prezentuje się bardzo elegancko i ciekawie. Aby jednak spełniała swoją rolę we właściwy sposób – a mowa tutaj nie tylko o względach estetycznych, ale również o funkcjonalności – muszą być zachowane pewne zasady przy jej układaniu. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, z jakim gruntem ma się do czynienia – przepuszczalnym czy nieprzepuszczalnym. Od tego bowiem zależy grubość warstw pisaku oraz podsypki.

Kształtowanie samej nawierzchni także musi się odbywać w oparciu o pewne zasady – mowa tutaj o spadkach, zarówno poprzecznych, jak i podłużnych. Nawierzchnia wymaga także wyrównania. Robić to najlepiej jest młotkiem przez deskę, a jak się sprawa w tym względzie przedstawia – od tego jest już poziomica. Szczeliny należy wypełnić. W przypadku kamieni o bokach nieregularnych trzeba je zawsze układać w ten sposób, aby kłaść na podsypce ten bok największy. Warto także pomyśleć o krawężniku.

Kostkę ułożyć można na mnóstwo rozmaitych sposobów – co więcej, idealnie nadaje się ona do łączenia z innymi materiałami. Można to zrobić dla przykładu w ten sposób, że podstawę nawierzchni stanowią duże płyty z kamienia albo z betonu. Układa się je dość swobodnie i luźno, natomiast przerwy pomiędzy nimi wypełnia się za pomocą kostki właśnie. Nie powinna być ona zbyt dużych rozmiarów – tak, by uzyskać z niej mozaikę. Efekt uzyskany w ten sposób będzie bardzo oryginalny.

Ponadto kostka brukowa znakomicie nadaje się też do łączenia z drewnem oraz z cegłą. Nieodzownym warunkiem jest tutaj jednakże idealne dopasowanie tych wszystkich materiałów pod względem kolorystycznym.

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Możesz używać następujących poleceń:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się na Gravatar.