Start » Kostka brukowa

Mury kamienne

22 lutego 2010 0 Komentarzy

kamień do ogroduMury wykonane z kamienia są bardziej szlachetne, niż te wykonane z cegły czy bloczków. Pasują do bardzo wielu stylistyk architektonicznych – dawnych i współczesnych. Nie bez znaczenia jest to, że kamienne mury są zazwyczaj trwałe, wytrzymałe i odporne na wietrzenie – jeśli oczywiście zostaną fachowo wykonane. Należy zwrócić uwagę na to, by kamienie były odpowiednio obrobione, przewiązane w murze oraz należycie związane zaprawą. Wygląd muru zależy po pierwsze, od rodzaju użytego kamienia, a po drugie, od sposobu osadzenia kamieni w murze.

Mury dzikie, inaczej nieregularne
Materiałem stosowanym przy ich układaniu są nieobrobione kamienie polne albo łamane, nie dobierane pod względem wielkości. Są one układane nieregularnie, ale z zachowaniem poziomego układu poszczególnych warstw. W poprzek muru układa się jak najwięcej kamieni dłuższych (tzw. sięgaczy), które czynią całość bardziej stabilną. Większe szczeliny należy wypełniać mniejszymi kamieniami. Mur tego rodzaju ma niestety wady – może nierównomiernie osiadać , a także jest mniej wytrzymały, niż inne rodzaje.

Mury cyklopowe
Wykonuje się je z dużych kamieni polnych o przyciosanej powierzchni lub kamieni łamanych. Układa się je nieregularnie, bez zachowywania warstwowości. Kamienie znajdujące się na jednej linii w pionie powinny być przewiązane. W jednym punkcie powinny się łączyć najwyżej trzy spoiny.

Mury warstwowe
Ten rodzaj muru stawia się z kamienia łupanego płytowego. Kamienie układa się warstwowo, przy czym poszczególne warstwy mogą mieć różną wysokość. Robi się go z ułożonych poziomo kamieni łupanych o dużych i płaskich powierzchniach. W narożnikach i w pewnych odstępach w ścianie muru umieszcza się duże kamienie, które określają, jak wysoka będzie dana warstwa.

Mury rzędowe
Robi się je z regularnie łupanego kamienia, nazywanego murakiem – poszczególne kamienie mają kształt prostopadłościanów. Buduje się go tak, jak mur ceglany. Warstwy nie muszą być jednakowej wysokości, ale kamienie z jednej warstwy powinny mieć ten sam wymiar.

Mury mozaikowe
Wykonuje się je z kamienia łupanego albo płytowego. Nie zachowuje się w nim warstwowości. Kamienie widziane z zewnątrz powinny mieć kształt prostokątny. Należy zwrócić uwagę, aby spoiny miały jednakową grubość i biegły po liniach prostych.

Mury mieszane
Wykonywane są z dwojakiego rodzaju materiału: warstwa zewnętrzna stawiana jest z kamienia, a wewnętrzna – z cegły. Dzięki kamieniowi mur taki jest odporny na czynniki atmosferyczne działające od zewnątrz, cegła natomiast gwarantuje lepszą izolację i mniejsze utraty ciepła od strony wewnętrznej. Niestety, stawianie takiego muru wymaga wiele pracy oraz stosunkowo dużo materiału.

Opracowanie: stones.pl

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Możesz używać następujących poleceń:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się na Gravatar.